پنج شنبه , فروردین ۳ ۱۳۹۶
Home / تازه ها / نقدی کوتاه بر “نیم فصل اول” فصل سوم سریال The Flash

نقدی کوتاه بر “نیم فصل اول” فصل سوم سریال The Flash

با سرعت برق و باد نیم فصل اول این فصل سریال فلش نیز طی شد و با خود داستان ها و ماجراهای تازه ای برای سریع ترین انسان زنده جهان در تلویزیون ها رقم زد! داستان هایی که برای عده ای بسیار لذت بخش بود و از منظر عده ای چندان راضی کننده نبود… اما به هرحال این فصل فصل پرتنش و هیجانی بود آغاز آن با فلش پوینت و پیش آوردن ویلینی بسیار خطرناک تر از دو فصل قبل و هریسون ولزی با رفتار کاملا جدید و البته اسپیدستر های بیشتر !

اما واقعا این فصل چگونه بود؟ آیا همان چیزی که انتظارش را داشتیم شد یا از انتظارات فراتر رفت یا شاید خیلی از آرزوهای ما را برآورده نکرد؟ با ما باشید در نقد نیم فصل نسخت از فصل سوم سریال تا پاسخ این سوالات را تا حدی بیابیم!

*توجه: متن نقد ممکن است حاوی اسپویل های بسیاری باشد اگر سریال را ندیده اید از خواندن آن صرف نظر کنید!*


همه چیز تغییر کرده!…ولی برای مدت کم!

Image result for Flashpoint season 3

آنطور که انتظارش را داشتیم فصل با نمایش تغییرات آغاز شد! نمایش تغییراتی که بری آلن پس از سفر در زمان و نجات مادرش از مرگ توسط ریورس فلش ایجاد شده بود ….یا بهتر بگوییم همان فلش پوینت! از ابتدا حقیقتا هیچکس انتظار فلشپوینتی چون کراس آور عظیم کمیکی را نداشت و خب سریال نیز طبیعتا سعی کرد تا حد ممکن عاقلانه و محافظه کارانه عمل کند و به ناگهان واقعه ای عظیم را رقم نزند….

و از نظر من واقعا کار درستی بود! اینکه به جای گذراندن بخشی از سریال در دنیای فلشپوینت به گونه ای دیگر آنرا در سریال به تصویر در بیاورند و به جای خود اصلی آن عواقب آنرا وارد داستان کنند برای سریالی در یونیورس سی دابلیو عاقلانه بود….زیرا هم نمیشد یک یونیورس کامل را به خاطر یک سریال کاملا عوض کرد و هم میتوانست نظرات منفی زیادی از سوی هواداران کمیک فن داشته باشد….

حال بری آلن با عواقب کرده خود آشنا میشود و باری سنگین بر دوش میکشد…بارِ فهمیدن اینکه زندگی همه را عوض کرده و تهدیدات جدیدی را ناخوداگاه به سوی عزیزانش جذب کرده… و هم شخصیت پردازی و هم ایفای نقش بری آلنی که مدام با تغییرات دست و پنجه نرم میکند و در عین بار سنگینی که به دوش دارد وظیفه خود برای دفاع از شهرش دربرابر تهدیداتی که خودش پدید آورده را انجام میدهد توسط بازیگر نقش یعنی گرنت گاستین و دیگر شخصیت پردازان نقش به خوبی انجام شه…اگرچه نمیتوان گفت بری آلن همان کسی است که در کمیک ها میبینیم ولی خب واقعا کل فضای سریال بیشتر اقتباس بوده نه کپی جز به جز و طبیعتا نقش اصلی نیز چنین خواهد بود….


بخش دوم سریال آغاز میشود!

Image result for alchemy the flash

همگام با آشنا شدن تیم با تاثیرات فلشپوینت آنها با تهدیدات جدیدی که قرار است داستان فصل را رقم بزند آشنا میشوند! نخست آلکمی!  تا قبل از ورود وی به سریال داستان کمی کسل کننده و بی هدف شده بود و البته تا مدتی پس از حضور او نیز این سیر ترکیب داستان کسل کننده و جذاب ادامه داشت ولی خیلی زود او به داستان سریال هدف داد…اگرچه به هرحال میتوان گفت باید انتظار داشته باشیم سریال همانند دو فصل قبل به پیش رود ولی به هرحال عوامل سریال نگذاشتند که داستان تکراری شود و اینبار ویلین داستان را به روش جدید تری وارد داستان کردند! بدینگونه سریال از قسمت ششم دوباره جان تازه ای گرفت و بسیاری را بار دیگر به سوی خود جذب کرد و ساویتار را معرفی کرد! همانند زووم ساویتار نیز کاملا ظاهری متفاوت نسبت به کمیک دارد و تماما CGI است ولی بدون شک باید گفت یکی از بهترین ویلین های تمام جلوه ویژه در سریال ها است! هنر پردازش وی بسیار زیبا انجام شده و حتی با دیگر جلوه های ویژه سریال نیز که جوایزی نیز برنده شده قابل مقایسه نیست !

پس از ورود ساویتار داستان کمی از فلشپوینت به سمت ماجرای دیگر فصل تغییر جهت داد و همانطور که گفته اند ادامه فصل نیز بیشتر روی این موضوع متمرکز است… ساویتار حال بسیار خطرناک تر و سریعتر از هر خطری است که تاکنون بری با آنها روبرو شده و نقشه بزرگی در سر دارد و قطعا چیزی که در قسمت ۹ دیدیم نمیتواند جلوی او را بگیرد!


تیم فلش! و فلش فمیلی!

Image result for wally west

طبیعتا فلشپوینت باعث ایجاد تغییراتی در زندگی تیم فلش! شده است…کیتلین اسنو حال کیلر فراست است، برادر سیسکو کشته شده و …. تغییراتی چون کیلرفراست شدن کیتلین خب بسیار جذاب بود و البته اپیزود جذابی را نیز رقم زد ولی دعوای بین سیسکو و بری شاید کمی زیادی طول کشید اگرچه در نهایت بهترین راه را برای آشتی دادن آنها پیدا کردند!….و البته والی وست نیز پی از طی یک فصل بالاخره به اسپیدفورس دست یافت ولی پدر و خواهر او ( و البته تهیه کنندگان و نویسنده ها!) قصد نداشتند بگذارند کیدفلش را به عنوان شخصیتی برای هر قسمت در این نیم فصل ببینیم و او را در نهایت برای نیم فصل بعدی موکول کردند….و البته موضوع بعدی هریسون ولز است! تام کاوانا این فصل نیز گویا قصد نداشت شخصیتی تکراری بازی کند و اینبار هریسون ولزی شوخ طبع و کمی کلاهبردار را بازی کرد و در یک کلمه مث همیشه بی نظیر بود! به جرئت میتوان گفت بهترین بازیگر سریال تاکنون تام کاوانا بوده است…و پس از او نیز جسی کوئیک و جی گریک از زمین ۲ و زمین ۳…در این فصل سعی شده ارتباط با مولتی ورس قطع نشود و حداقل زمین ۲ و ۳ را داشته باشیم و چه چیزی بهتر از آوردن اسپیدستر های این زمین ها در سریال؟ جی گریک و جسی کوئیک تاکنون در نیم فصل اول بسیار حاضر بودند و به شخصه از آنها راضی بودم و طبق شنیده ها و تصاویر در نیم فصل بعد نیز حضور های زیادی دارند! همچنین طبق آخرین تصاویر منتشر شده گویا در آینده قرار است فلش زمین-۱۹ یا (اکسلریتور) که زمین هریسون ولز (اچ آر) نیز هست ببینیم! و اگر دقت کرده باشید پیشتر یکبار به او در این نیم فصل اشاره شده بود!…

شاید در قسمت های ابتدایی فصل زیاد از همکاران فلش راضی نبودم ولی در پایان فصل دوباره آن فضای گرم و صمیمی بین آنها احساس میشود و این واقعا عالیست!


ویلین های تازه!

Image result for savitar

این فصل فلشپوینت بهانه ای شد تا ویلین های تازه ای ببینیم! ویلین هایی چون میرور مستر (که از فصل نخست منتظرش بودیم ) ، ماژنتا ، رایوال و البته آلکمی! یکی از نقاط قوت این فصل حضور آلکمی در سریال بود …البته نکاتی چون لباس او میتوانست بسیار بهتر عمل شود ولی در کل نقش او در داستان جذاب بود…و در نهایت نیز ساویتار که سرامد ویلین های این فصل است! ظاهر ساویتار همانطور که گفتیم بییییییییییییییینهایت با ظاهر کمیکی اش فرق دارد و بسیاااااااار خطرناک تر و سهمگین تر و البته سریعتر است! آنقدر سریع که در آن واحد چند نقطه متفاوت باشد! جلوه ویژه استفاده شده برای ساویتار در تمام این سه فصل در نوع خود بی نظیر است (حتی در میان دیگر سریال ها نیز هم!)….خلاف ظاهر، شخصیت ساویتار همانگونه که در کمیک است آورده شده! مخصوصا میل او به رهبری و ایجاد فرقه ها و به کارگیری خدمتگزاران! یکی از صفات بارز او در کمیک رهبری است و تاکنون تعدادی گروه بزرگ را نیز رهبری کرده (در معرفی او به طور کامل بخوانید)…حال در سریال نیز او آلکمی (جولین آلبرت) را به خدمت گرفته بود تا فرقه ای تشکیل دهد و آینده ای که ساویتار در نظر داشت را پیاده کند!


جمع بندی

نیم فصل اول از فصل سوم سریال فلش شاید در ابتدا نه چندان جذاب ولی در قسمت های آخر بسیار خوب عمل کرد …. هنوز نمیتوان گفت ایا این فصل هم شاهکاری به مانند فصل ۲ است یا نه ولی میتوان اینگونه گفت که حداقل تا آن حد هست که بتوان با کمی چشم پوشی از اشکالات از آن لذت برد!

Image result for the flash s03

About SJ Shayan

SJ Shayan
از سال 1390 از طریق پیج های فیسبوکی وارد عرصه ژورنالیسم کمیک شدم و چند سال بعد به سایت دیسی ورلد اومدم و به صورت حرفه ای کار رودنبال کردم...الان هم اینجا در خدمت شما هستم..امیدوارم از مطالب من در این سایت لذت ببرید...

Check Also

معرفی ۵ کاستوم برتر The Flash!

امروز میخوایم درباره قهرمانی صحبت کنیم که تو یه چشم بهم زدن از کنارتون رد …

One comment

  1. فصل سه اصلا خوب نبود ولی از فصل ۲ لااقل بهتره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *