پنج شنبه , فروردین ۳ ۱۳۹۶
Home / تاریخچه ها / مروری مختصر بر تاریخچه بتموبیل!

مروری مختصر بر تاریخچه بتموبیل!

بت موبیل وسیله حمل و نقل اختصاصی ابرقهرمانی به نام بتمن است که در کمیک های دی سی کامیکز معرفی شده است. بت موبیل یک خودروی مجهز زره پوش با موتور جنگی است که برای اضطرارهایی مانند انتقال زندانی…. رسیدن سریع به یک محل خاص … خودروی ضد شور و ضدتانک کاربرد دارد. این خودرو در “بت کیو” غار بتمن نگهداری می شود.
بت موبیل اولین بار در شماره ۲۷ کمیک های کارآگاهی در سال ۱۹۳۹ ظاهر شد. در آن زمان بت موبیل یک سدان قرمز رنگ بود که به طور مختصر و مفید خودروی بتمن نامیده میشد. با گذشت زمان بت موبیل به یک خودروی زره پوش و ابرخودرو تبدیل شد. این خودرو در تمام مشتقات داستانی بتمن (فیلم ها و سریال ها و بازی ها) حضور داشته است و تبدیل به یک عنصر فرهنگی شده است.

قرن ۲۰
عصر طلایی


خودرویی که تبدیل به بت موبیل شد در شماره ۲۷ از کمیک های کارآگاهی ظاهر شد. این ماشین یک ماشین صرفا قرمز بدون هیچ امکانات خاصی بود. اگرچه با معرفی “بت وینگ” در شماره ۳۱ دیگر اشاره به اسم بت موبیل نشد تا اینکه در سال ۱۹۴۱ در شماره ۴۸ نام اتوموبیل بتمن و رابین به بت موبیل تبدیل شد.
در بهار ۱۹۴۱ در شماره ۵ کمیک بتمن یک بت موبیل قدرتمند و طویل معرفی شد که یک سر خفاش در جلوی آن بود. سه صفحه بعد از اینکه خودرو معرفی شد توسط جوکر از دره به پایین پرتاب شد. هرچند از شماره بعد همین داستان یک بت موبیل دقیقا یکسان با بت موبیل قبلی بازگشت !

عصر نقره ای


بت موبیلی که در سریال بتمن دهه شصت معرفی شد چنان محبوب شد که به سرعت پا به کمیک های بتمن گذاشت ولی میزان حماقت و لوس بودن که در سریال بتمن وجود داشت به مزاق کمیک دوستان قدیمی خوش نیامد. با کنسل شدن سریال در سال ۱۹۶۸ کمیک ها رنگی تیره تر و جدی تر به خود گرفتند و بتمن نیز بت موبیل را رها کرد و مدلی مشابه را برای سال ها جایگزین آن کرد با اینحال بت موبیل سریالی هنوز گاهی در کمیک ها حضور پیدا می کند که آخرین حضورش در کمیک “بتمن:محرمانه” در سال ۲۰۱۱ بود.

عصر برنزی
در عصر برنزی کمیک ها اوریجین بت موبیل در کمیک “افسانه ی ناگفته ی بتمن” شرح داده شد. در این کمیک راننده بدلکاری به نام جک ادیسون ماشین را داوطلبانه برای بتمن طراحی می کند.

عصر مدرن کمیک
در کمیک “بتمن:بازگشت شوالیه تاریکی” بت موبیل ظاهری شبیه تانک های ضد شورش پیدا کرد و مجهز به مسلسل و موشک بود. به گفته بتمن تنها یک نفر و یک چیز می توانست به آن نفوذ کند و آن سوپرمن بود. به گفته بتمن نام ماشین را دیک گریسون انتخاب کرده بود.

قرن ۲۱
در کمیک “بتمن:هاش” مدل های مختلفی از بت موبیل نمایش داده شد (شامل کمیک ها…فیلم ها و سریال ها) و همه در “بت کیو” حضور داشتند.
در کمیکی از فرانک میلر به نام “منتخب بتمن و رابین” ماشین تبدیل به یک جت هریر شده بود.
در سال ۲۰۰۸ کتابی به نام “راهنمای مالک بت موبیل” منتشر شد. در این کتاب طوری مشخصات بت موبیل ذکر شده که گویا ماشینی واقعی است. کتاب ذکر کرده بود بت موبیل موتوری پنج سیلندر و قویتر از موتور جت دارد و می تواند به سرعت ۱۷۰۰ اسب بخار برسد.
در سال ۲۰۰۹ در سری کمیک های “بتمن و رابین” از بت موبیل جدیدی رو نمایی شد. این نمونه هم توانایی جنگیدن داشت اگر چه به پای “بت وینگ” نمی رسید. این بت موبیل میتوانست ۱۹ نوع پرتابه (شامل تیر و موشک و..) داشته باشد. در این کمیک بت موبیل توسط بروس وین طراحی و ساخته شده بود.
بت موبیل در سال ۲۰۱۱ توسط دی سی بازطراحی شد (طی ریبوت نیو ۵۲) و زره ای قوی تر طرحی جدید پیدا کرد.

About کمیک خوار

کمیک خوار
بودیم وقتی بودن مُد نبود !

Check Also

معرفی ۵ کاستوم برتر The Flash!

امروز میخوایم درباره قهرمانی صحبت کنیم که تو یه چشم بهم زدن از کنارتون رد …

2 comments

  1. تنوعش خیلی خوبه
    واسه هر گونه داستان یه بتموبیل متناسب
    یتمن و متعلقاتش هیچ وقت کهنه نمیشن

  2. درمورد هواپیمای بتمن هم یه مقاله بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *