پنج شنبه , فروردین ۳ ۱۳۹۶
Home / تاریخچه ها / یار و یاور همیشگی بتمن ، قدیمی تر از رابین – آشنایی بیش تر با بترنگ

یار و یاور همیشگی بتمن ، قدیمی تر از رابین – آشنایی بیش تر با بترنگ

بترنگ یک سلاح پرتابی خفاش شکل است که توسط پارتیزانی به نام بتمن در کمیک های دی سی استفاده می شود. بترنگ حاصل ترکیب دو واژه ی “بت” و “بومرنگ” است و تلفظ اصلی آن “بَتِرَنگ” است. اگرچه نام بترنگ از بومرنگ گرفته شده ولی در داستان ها خصوصیات شوریکن را گرفته اند. بترنگ ها تقریبا در تمامی داستان های بتمن حضور داشته اند.

تاریخچه:
بترنگ ها اولین بار در شماره ۳۱ کمیک های کارآگاهی در سال ۱۹۳۹ حضور یافتند. این بترنگ ها با پرتاب به سمت حریف در نهایت به دست پرتاب کننده برمیگشتند نسخه های متفاوتی از بترنگ ها وجود داشتند که می توانستند در کمربند بتمن جا بگیرند یا حاوی مواد منفجره باشند یا از راه دور کنترل شوند و حتی حاوی الکتریسیته باشند.

سایر استفاده کنندگان از بترنگ
بت گرل و نایت وینگ (رابین سابق) از بترنگ استفاده می کنند. نایتوینگ بترنگ های مخصوص خود را طراحی کرده که به نام “وینگ دینگز” معروفند که شکل پرنده دارند. تیم دریک رابین سوم نیز از شوریکن هایی به شکل حرف آر انگلیسی استفاده می کرد. بتوومن فعلی نیز از نوعی بترنگ مینیاتوری استفاده می کند. کتمَن نیز از سلاحی برگرفته از بترنگ استفاده می کند که “کَتَرَنگ” نام دارد. آنارکی دشمن بتمن نیز شوریکنی مشابه برای خود طراحی کرده است.

سریال های تلویزیونی:
در سریال پرندگان شکاری بترنگ ها حضور داشتند اگرچه بیشتر از اینکه شبیه خفاش باشند گرد بودند.

فیلم های سینمایی دهه ۸۰ و ۹۰:
در فیلم بتمن ۱۹۸۹ بترنگ ها به یک طناب وصل می شدند تا دور پای قربانی بپیچند و بتوانند وی را از پا بیندازند. در فیلم بازگشت بتمن بترنگ کامپیوتری وجود داشت که به سمت هدف های برنامه ریزی شده پرواز می کرد. فیلم بتمن برای همیشه شامل دو نوع بترنگ بود. یکی طنابی که یکی از افراد دوچهره در بانک را گیر انداخت و دیگری از نوع انعکاسی که موجب نابودی سوپرباکس و ساختمان نیگماتک شد. بترنگ ها در فیلم بتمن و رابین نیز حضور داشتند.

سه گانه شوالیه تاریکی:
در فیلم “بتمن آغاز می کند” بترنگ ها بعنوان یک شوریکن خفاش شکل نمایش داده شدند.
در فیلم “بازگشت شوالیه تاریکی” با وجود وجود بترنگ ها در پوستر فیلم هیچ بترنگی در فیلم پرتاب نشد اگرچه چند تیغه در لباس بتمن جاسازی شده بود .
در فیلم “شوالیه تاریکی برمیخیزد” بترنگ های کوچک دارت شکلی وجود داشتند که بتمن توانست با آن ها دشمنان را بیهوش کند.

دنیای سینمایی گسترده دی سی:
در فیلم بتمن علیه سوپرمن بترنگ ها توسط بتمن در صحنه های جرم بعنوان یک امضا گذاشته می شوند مثلا با دزدیدن کریپتونایت از لکس لوتر بتمن یک بترنگ را در جعبه حاوی کریپتونایت قرار می دهد. وی در نبردش با جنایتکاران نیز از بترنگ استفاده کرد.
در فیلم لیگ عدالت بروس وین با پرتاب بترنگ به سمت بری آلن (فلش) به وی می گوید که در حقیقت بتمن است.

سریال های انیمیشنی
در “بتمن: سریال انیمیشنی” بتمن از بترنگ ها برای مقاصد گوناگون مانند گیر انداختن جنایتکاران یا تاب خوردن در هوا استفاده می کند.
در سریال “فرا بتمن” بتمن جدید از یک لباس بتمن پیشرفته استفاده می کند که به طور خودکار بترنگ تولید می کند ! این بترنگ ها شامل نسخه های الکتریکی و انفجاری و… هستند.
در سریال جاستیس لیگ نیز بتمن از بترنگ های گوناگون استفاده می کند.

 

About کمیک خوار

کمیک خوار
بودیم وقتی بودن مُد نبود !

Check Also

معرفی ۵ کاستوم برتر The Flash!

امروز میخوایم درباره قهرمانی صحبت کنیم که تو یه چشم بهم زدن از کنارتون رد …

4 comments

  1. SJ Shayan

    عالی بود خسته نباشی

  2. مقاله خوبی بود تشکر از زحماتتون

  3. سهند شاکر

    خیلی خوب و جالب

  4. یاد بترنگ کیتون بخیر
    تنظیمش میکرد واسه فک اعضای سیرک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *