پنج شنبه , بهمن ۲۸ ۱۳۹۵
Home / مقالات / پیروزی بدنام – بررسی عملکرد DC در سالی که گذشت!

پیروزی بدنام – بررسی عملکرد DC در سالی که گذشت!

سال ۲۰۱۶ میلادی با تمام پستی ها و بلندی هایی که برای کمیک و کمیک دوستان (به خصوص برای DC و علاقه مندانش) داشت به اتمام رسید.
در این مقاله، مروری میکنیم بر DC comics و مشتقات آن (یعنی : فیلم DCEU و سریال DCTU و بازی و انیمیشن و…) در سالی که گذشت.

 

سینما

در حوزه سینما DC با جهان سینمایی تازه پا گرفته خود که همه آن را با نام DCEU که مخفف شده “DC Extended Universe” میباشد میشناسند ، با امید های بسیار به دو فیلم جدید خود یعنی (بتمن و سوپرمن : طلوع عدالت (BVS) و جوخه انتحار(SS)) سال خود را بعد از ۲ سال ِ بدون اکران هیچ فیلمی از این یونیورس سینمایی شروع کرد ، سالی که با وجود امید های بسیار به این دو فیلم بخصوص BVS ی که نزدیک به ۲ سال بر روی آن وقت گذاشته شده بود و همه منتظرش بودند ، اما… اما سرانجام در نیمه اول سال و در تاریخ ۲۵ مارچ فیلم BVS اکران شد ، بعد از چند روز و شکست چندین رکورد در فروش ، فروش فیلم به صورت عجیب و غیر باوری با توجه به آن فروش عظیم روز های اول به شدت کم شد و این نزول مصادف بود با انتشار نقد منتقدان سینما که همه به طرز عجیبی به فیلم تاخته بودند ، تمام آن امید ها و آرزو ها که در طول چند سال بوجود آمده بود در طول چند هفته نابود شد ، تا زمانی که خبر از انتشار نسخه طولانی تر فیلم ( Extended Cut ) به میان آمد و با انتشار تریلر این نسخه از فیلم امیدی دوباره در قلب های عاشقان واقعی کمیک پدیدار شد ، خوشبختانه و یا متاسفانه! این نسخه بسیاری از مشکلات ساختاری واقعی نسخه اولیه که منتقدان بر آن تاکید داشتند را در خود نداشت و بسیار باب دل عاشقان DC قرار گرفت ، اما چرا متاسفانه؟ چون دیگر دیر بود و قضیه مثال نوش دارو پس از مرگ سهراب بود ، البته مشکلات واقعی ، مشکلات ساختاری (مشکلاتی که منتقدان واقعی به آن اشاره داشتند) و اشتباهات عوامل وارنر دیسی و… نبود ، مشکلات اصلی بخصوص در ایران ، دو گروه ( یعنی طرفداران متعصب سایر کمپانی ها و نولان فن هایی بودند (و هستند) که بیشترین ضربه را با مقایسه این (یونیورس و سه گانه نولان)(بتمن افلک و بتمن بیل)و… به این فیلم و در کل به DCEU زدند.
بعد از تمامی این پایین و بالا هایی که فیلم BVS داشت تمام نگاه ها به سمت دومین فیلم DCEU در سال دوخته شد ، بخصوص به جوکر جدید سینما یعنی “Jared Leto” ، این فیلم در نیمه دوم سال و در تاریخ ۵ آگست اکران شد و با مشکلات عجیبی دست و پنجه نرم کرد اما در آخر توانست بسیار خوب در دیدگاه تماشاگران ظاهر شود و فروش خوبی نیز بکند ، در کل این فیلم هم با اینکه مورد بیمهری بسیاری از طرف منتقدان و همچنین مارول فن های متعصب و از همه بد تر نولان فن ها با مقایسه های بسیار بچگانه و مسخره ایی که داشتند (و دارند) قرار گرفت ، اما توانست بسیار خوب و تا حدودی عالی ظاهر بشه ، علاوه بر این ها میتوان به فروش بی نظیر و خیره کننده و همچنین گرفتن نشان گواهی طلایی از طرف “RIAA” یا همان مخفف انگلیسی “اتحادیه کمپانی های رکوردینگ آمریکا ” آلبوم موسیقی فیلم ، فروش خوب ۷۴۵.۶ میلیون دلاری و برتر از رقبای کمیکی خود در این دهه و از همه مهم تر فاصله ایی که بین نظر منتقدان با میزان استقبال از فیلم به وجود آورد اشاره کرد.
اما همه چیز به اینجا ختم نشد ، زیرا اخرای سال بود که پس از تعدادی شایعه که در میانه های سال و بعضاً از قبل تر از آن در مورد فروش”WARNER BROS” به یک شرکت دیگر به گوش رسیده بود ، خبر خریده شدن کمپانی وارنر براز توسط شرکت مخابراتی “At&t” با هزینه ایی بالغ بر ۸۰ بیلیون! دلار در رسانه ها طنین انداز شد.

 

کمیک

حال میرسیم به عرصه خود کمیک ، کمیک های DC از ماه جولای توانست پس از مدت مدیدی که مارول به صدر جدول تکیه زده بود به موقعیت اصلی خود یعنی صدر جدول بازگردد ، این اتفاق مهم مدیون سری جدید کمیک های DC یعنی سری ریبرت ( Rebirth ) و البته مغز متفکر کمپانی ، جف جانز بود که توانست با کمک عوامل ، سری جدید کمیک های DC را پایه گذاری کند و در انتها نتیجه زحمات خود را بگیرند و DC را به جایگاه حقیقی و اصلی خود بازگردانند.
اما درست قبل از این ریبوت بود که کمپانی پس از ۴ سال لوگو خود را عوض کرد.
طبق آمار رسمی در ماه جولای DC با ۳۵% و بالاتر از MARVEL با ۳۴% فروش قرار گرفت ، در ماه آگوست DC با ۳۹% به فراتر از ماه قبل رسید و بالاتر از MARVEL با ۳۰% فروش قرار گرفت ، در ماه سپتامبر نیز DC توانست با ۳۶% فروش بالاتر از MARVEL با ۳۱% قرار بگیرد.

 

سریال

در زمینه سریال نیز سال کم و بیش ضعیفی رو پشت سر گذاشتیم ، میتوان گفت امسال سال جابه جایی سریال ها در برتر بودن بود ، به عنوان مثال فصل دوم سریال سوپرگرل که علاوه بر برتر بودن از فصل یک خود ، جابه‌جا ایی در خصوص شبکه سازنده تجربه کرد و از شبکه CBS به شبکه CW انتقال یافت ، این انتقال زمینه ساز اتفاق بهتر و بزرگتری بود و آن اتفاق چیزی نبود جز تیم اپ شدن ( سوپرگرل و فلش و اررو و افسانه های فردا ) و در انتها ساخته شدن ۴ قسمت سریال کراس اوور بین این ها با نام “Heroes v Aliens”.
اما در خصوص سریال جدید ، امسال دو سریال جدید به جمع DCTU اضافه شد ، یکی سریال “Lucifer” که بر اساس کمیک های کمپانی “VERTIGO” که زیر مجموعه DC به حساب می آید ساخته و پرداخته شد که برخلاف دیگر سریال های تلویزیونی دیسی به نتیجه فراتر از انتظار دست یافت و نظر همه را به خود جلب کرد و به موفق خوبی رسید. دیگر سریال جدید ، “Legend of Tomorrow” است که اسپین اف سریال “Flash” و “ARROW” به حساب می آید که ساخته و پخش و در انتها در حد و اندازه دیگر سریال های دیسی ظاهر شد.
گفتنی است که فصل دوم هر دو این سریال ها و البته فصل آخر بقیه ی این سریال ها در نیمه چهارم سال ۲۰۱۶ شروع شده و هنوز در حال پخش است پس باید تا پایان پخش صبر کرد دید که هرکدام چقدر مورد پسند قرار می گیرند و به چه سمتی حرکت میکنند.

 

گیم

امسال در حوزه گیم بازی ایی برگرفته شده از کمیک های DC منتشر نشد جز تعدادی بازی بر روی پلت‌فرم های همراه که از بهترین های آن میشه به :
DC Legend اشاره کرد که بر اساس شخصیت های DC  و به وسیله خود کمپانی وارنر ساخته شد و تا به حال در گوگل پلی با ۵ میلیون دانلود به امتیاز ۴.۴ از ۵ و همچنین در اپ استور به امتیاز ۳.۵ از ۵ دست یافت.
و
Suicide Square : special ops اشاره کرد که بر اساس فیلم Suicide Squad و به وسیله خود کمپانی وارنر ساخته شده و تا به حال در گوگل پلی با ۱۰ میلیون دانلود به امتیاز ۴.۳ از ۵ و همچنین در اپ استور به امتیاز ۴.۵ از ۵ دست یافت.

 

انیمیشن

امسال در حوزه انیمیشن بر خلاف سال های گذشته که همیشه تا حدودی فضا ، فضای بدون تنشی بوده ، با فضای پر تنشی روبه رو شدیم ، این در حالی بود که همه چشم به راه انیمیشن ساخته شده از روی کمیک فوق‌العاده Killing Joke “جک مرگبار” بودند و انتظار داشتند که به خاطر پایان دور از انتظار و دیگر شگفتی های خود کمیک که در انیمیشن نیز مشاهده می کنند ، انیمیشن نقل محافل بشه ، اما متاسفانه انیمیشنی که همه انتظار شگفت آوری ازش داشتند به دلیل دیگری که همه شما عزیزان از آن خبر دارید به موقعیت اصلی خود نرسید. از دیگر اتفاقات مورد توجه در این میان میتوان به این موضوع اشاره کرد که برای اولین بار این انیمیشن ( جک مرگبار ) به صورت محدود در تعدادی سالن سینما اکران شد و به نتیجه قابل قبولی نیز رسید. از دیگر انیمیشن های منتشر شده میتوان به Batman: Bad Blood و Justice League vs Teen Titans نیز اشاره کرد که فراتر از انتظارات نرفت و حدودا به نتیجه قابل قبولی دست یافت.

 

 

سخن پایانی

سرانجام سال ۲۰۱۶ میلادی با تمامی صعود و نزول ها ، انتظارات و توقعات و… تمام شد ، دیگر تمامی چشم ها به ۲ فیلم جدید ، مهم و تاثیرگذار از DCEU ( یعنی WONDER WOMAN و JUSTICE LEAGUE ) دوخته شده است ، در این میان نباید از انیمیشن لگویی بتمن که به‌ زودی اکران آن آغاز میشود و از همه مهم تر ادامه سری کمیک های ریبرت غافل شد. تنها کاری که از دست ما برمی آید صبر کردن و امیدوار بودن است نه تعصب و نه جنگ و جدل بر سر چیزهای تاریخ گذشته.

بیایید با امید و احترام سال جدید را بدون هیچ گونه تعصبی شروع کنیم.

 

نوشته شده توسط  FEIZ

About بایگانی

Check Also

تمام دستاورد های نولان | شوالیه سپید سینما

خب وقتش بود کمی درباره حقیقت نولان صحبت کنیم خوب یا بد؟ بیشتر خوب کریستوفر …

7 comments

 1. دی سی شاید امسال در زمینه فیلم کار خاصی نکرد ولی در زمینه کمیک عالی عمل کرد.
  ریبرث دی سی باعث برتری دی سی در زمینه کمیک شده.
  الان هم که کمیک جاستیس لیگ علیه جوخه اومده که تا الان عالی عمل کرده.

  تو نوامبر هم درسته که مارول تو فروش بهتر بود ولی تو ۱۰ کمیک برتر این دی سی بود که جایگاه های اول و دوم رو داشت.

  تو زمینه سریال و انیمیشن و گیم هم که خدا رو شکر دی سی حرف اول رو میزنه.

  فقط خدا کنه این اوضاع فیلم هم ردیف بشه دیگه همه چیز حل میشه.

  به امید موفقیت های بیشتر دی سی.

  ممنون بابت مقاله.

 2. سلام علیکم ببخشید میشه بگین چطور عضو سایت بشم؟ * مطلب عالی بود جمع بندی بر اتفاقات سال ۲۰۱۶ برای طرفداران دی سی’ در مورد دو فیلم امسال بگم که هر دو فیلم از نظر بحث اکشن و جلوه های ویژه عالی بودند اما فیلمنامه شون چنگی به دل نمیزد مثلا دلیل دشمنی لکس با سوپرمن مشخص نبود و چرا باید دو مزدی رو خلق میکرد که خودشم هیچ کنترلی روش نداشت در مورد بازیگرها هم باید بگم هنری کاویل نتونست لحظات احساسی قابل قبولی به اجرا بذاره که شاید به دلیل دارک بودن فیلم بود اما بن افلک واقعا یه بتمن درست و حسابی تحویلمون داد گال گادوت هم به نظرم عالی بود امی آدامز بازی خوبی داشت اما به خاطر فیلمنامه شکست خورده فیلم به حساب میاد در نهایت هم زک اسنایدر با سکانس مرگ سوپرمن خنده مردم در آورد کلا مرگ سوپرمن از اون دسته مرگ هایی بود که آب تو دل کسی تکان نداد فیلم جوخه انتحار هم مشکلات فیلمنامه نگذاشت جزو بهترین فیلم های تاریخ کمیک بوک نباشه مثلا فلاش بک های هارلی کویین که هیچ تاثیری روی روند کلی داستان نداشت و مث یه پیام بازرگانی طولانی وسط سریال مورد علاقه مردم بود اما در این فیلم هم به نظرم بازیگرا خوب کار کردن و مارگوت رابی سرآمد همه شان بود جرد لتو یک جوکر همه چی تمام به ما تحویل داد ویل اسمیت هم که بازیگر مورد علاقمه و به عنوان طرفدارش همیشه بازی هاشو پسندیدم حتی بعضی وقتا که در حد و اندازه های خودش ظاهر نشده یعنی یه حالت تعصب روش دارم نظر شخصی من bvs از ۱۰ نمره ۷ و جوخه انتحار ۷/۵ از ۱۰

 3. مقاله ی مختصر و مفیدی بود،واقعا دیسی فن ها چشم دوختن به لیگ عدالت و فیلم اختصاصی بتمن شازم،واقعا اگه این فیلم ها خوب در نیان فاتحه سینمای دی سی خوندس،ولی بنظرم غیر ممکنه افلک بیگدار به اب بزنه،خودش تجربه فیلمسازی رو داره و بنظرم قراره شاهکار بسازه.

 4. درود بر همه کاربران عزیز سایت
  امسال هم با همه فراز و نشیب هاش تموم شد توى کل عمرم سالى رو به یاد نمیارم که به این اندازه منتظرش بوده باشم اونم به خاطر bvs چه قدر انتظار کشیدم ولى وقتى نقد هاى bvs رو دیدم انگار که یه ساختمان رو روى سرم خرابکم کردن ولى بازم به خودم دلگرمى دادم که احتمالا بازم منتقد ها با زک لج افتادن و بهش کم دادن احتمالا این فیلم هم مثل mos هست که من تقریبا ازش خوشم اومد اون فیلم به جز شخصیت پردازى گند و بسیار مزخرف سوپرمن که اصلا یه ابرقهرمان امید بخش که میخواست یه انسان باشه نبود و یه فضایى خاکسترى بود ولى حداقل داستان نسبتا خوبى داشت اکشن و مخصوصا ویلن واقعا خوبى داشت که از خیلى از ویلن هاى MCU هم بهتر ولى وقتى که خود فیلم رو دیدم انگار که کریپتون رو توى سرم خوری کرده بودن و واقعا از منتقد هاى متاکرتیک تعجب کردم که چرا این قدر با ارفاق به این فیلم نمره دادن واقعا متاى ۴۴ براش زیاد بود ولى امتیاز راتن با یکم ارفاق حقش بود من خودم بهش ۲/۵ حتى به نظرم اکشن ضعیف ترى هم نسبت به mos داشت میدم ولى مسئله اصلى اینکه حتى نسخه و طولانى تر هم مشکل رو حل نکرد و اگه واقع بین باشیم نمیتونست هم حل کنه چون به جز رفع کردن پراکندگى فیلم و پر کردن یه سرى حفره هاى داستانى کار دیگه اى نکرد مثلا مشکلات زیر رو حل نکرد
  بتمن هنوز آدم میکشت
  شخصیت پردازى سوپرمن با وجود پیشرفت نسبت به mos و نسخه اکران هنوز مزخرف بود
  شخصیت پردازى لکس لوتور که تقلیدى سطحى از روى جوکر بود
  دومزدى هم که اوریجین بسیار چرت داشت و قیافش هم شبیه لاک پشت هاى نینجا شده بود
  اسم فیلم batman v Superman هست ولى توى کل این فیلم ۳ ساعته کلا ۱۰ دقیقه باهم جنگیدن
  مرگ سوپرمن که بدترین موقع بود که این مورد میتونه به JL هم صدمه بزنه
  دلیل دشمنى لکس لوتور با سوپرمن
  و مارتا(آقا اصلا شاید سوپرمن یه سگ مؤنث مى داشت که اسمش رو گذاشته باشه مارتا و منظورش از نجات دادن مارتا نجات دادن سگش باشه، بتمن که هیچى درباره هویت و اطرافیان سوپرمن نمیدونه که اینم خودش یه نقطه ضعفه)
  و همچنین دلیل کشتن جنایات کار ها توسط بتمن، جوکر رابین رو کشته اون وقت بتمن جوکررو نکشته میره نگهبان هاى یه ساختمان(ساختمانى که مارتا توشه) رو میکشه
  از همه شما دوستان عزیز خواهش میکنم به این سؤال من جواب بدید: چرا بتمن به جاى کشتن ده ها خلاف کارى که به اندازه یک هزارم جوکر جرم انجام ندادن جوکر رو نکشت که رابین رو کشته؟ من خودم دلیلى بهتر از اینکه جوکر باید براى تضمین فروش تو فیلم هاى باشه پیدا نکردم شما اگه دلیلى منطقى پیدا کردید به منم بگید
  یه توصیه هم براى زک دارم میدونم حوصله ندارى یه صفحه کمیک هم بخونى حداقل Arkham city رو بازى کن که اولبفهمى بتمن کیه بعد بای از روش فیلم بساز
  و اما دى سى امسال در کمیک به لطف جف جانز واقعا قوقا کرد که سرى کمیک هاى ریبرث علاوه بر داستان خوب فروش خوبى هم داشتن ولى دوستان زیاد دل خودتون رو به جف خوش نکنید چون جف جانز نهایت کارى که بتونه بکنه اصلاح برخى قسمت هاى فیلم نامه هست ولى کارگردانى گند زک رو میخواد چى کار کنه؟ و همچنین این زکى که که تونسته دوبار حرف نولان رو در مورد نبرد نهایى mos و مرگ سوپرمن رد کنه مطمئنا جف جانز هم براى گندکارى هاش راضى میکنه
  خیلى از دوستان رو دیدم که میگن فیلم دوم دى سى با فیلم مثلا چهاردهم مارول نباید مقایسه کرد واى این رو در نظر داشته باشید که از نظر محتوا باید فیلم ها رو باهم مقایسه کرد انتظار مقایسه bvs رو با هالک شگفت انگیز دارید؟ این فیلم سه ابرقهرمان اصلى دى سى رو داشت دومین ویلن برتر دى سى رو داشت قاتل سوپرمن رو داشت سه سال روش وقت گذاشته بودن ۴۱۰ ملیون دلار هزینش کردن که فروشش هم به شدت با توجه به انتظارى که از فیلم میرفت ان امید کننده بود اون وقت انتظار مقایسش رو با هالک شگفت انگیز دارید؟ نه این فیلم باید با جنگ داخلی مقایسه بشه
  و اینکه خیلى از دوستان قبل از جوخه انتحار میگفتن که این فیلم سرنوشت دى سى رو تعیین میکنه من همون موقع قبل از فیلم هم بهشون میگفتم که این فیلم موفقیت یا شکستش براى دى سى فرقى نداره همون طور که واندروومن هم تاثیرى نداره چون این فیلم ها فیلم هاى فرعى در dceu هستن ولى اگه فیلمى قرار باشه سرنوشت دى سى رو تعیین کنه اون فیلم JL هست که به نظرم حتى بدتر از bvs شکست میخوره(از لحاظ مالى) که اونم به خاطر تاثیر بدى هست که bvs روى dicu گذاشته که هیچ جور نمیشه جمعش کرد
  در اخر میتونید به من بگید نولان فن ولى مشکل من با bvs شبیه نبودنش به فیلم هاى نولان نیست بلکه شبیه نبودنش به کمیکه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *